World Armwrestling Federation
Sofia 1766 Bulgaria, Sofia Park trading zone, building 16V, fl.1 office 1-2
e-mail: contact@waf-armwrestling.com

World Armwrestling Championships 2002 - Springfield, United States of America

Tournament Results
XXIV World Armwrestling Championships
Tournament Results
November 11th to November 17th, 2002
Springfield, Illinois, USA
 
Men’s Grand Masters Right 75 kg     ( 4 )
1.  Can1032            Dave Hicks              
2.  Fin1309            Teuvo Mikkola          
3.  USA1249            Steve Jeffreys            
4.  Swi3109            Bruno Bieli
 
Men’s Grand Masters Right 90 kg ( 4 )
1.  USA1282            John Burgeson
2.  USA1266            Duke Starkel
3.  Pol3203            Janusz Piechowski
4.  Can1055            Dave Longley
 
Men’s Grand Masters Right 90+ kg ( 4 )
1.  Rus2616            Vladamir Trofimov
2.  Can1028            Paul Banville
3.  Fra2906            Alain Lanique
4.  USA1267            Marin Soven
 
Men’s Master Right 70 kg ( 7 )
1.  Can1008            Vern Martel
2.  Can1031            Joel Christianson
3.  USA1212            Christopher Louive
4.  USA1274            Dan Stroud
5.  Lit2805            Archipovas
6.  Eng1401            Steve Rogers
7.  Rus2614            Andrei Savostyanov
 
Men’s Master Right 80 kg ( 6 )
1.  Can1015            George Iszakouits
2.  USA1218            Mike O’Hara
3.  Can1033            Sylvio Bourque
4.  USA1240            Rick Schneider
5.  Bel1102            JF Andre
6.  Pol3202            Bugag Zbigniew
 
Men’s Master Right 90 kg ( 7 )
1.  USA1242            Alan Bown
2.  USA1241            Jeff Tomchesson
3.  CAN1035            Cecil Fahey
4.  Rus2615            Rim Gazizov
5.  Lit2806            Saulilis Rakauskas
6.  Can1034            Josef Trocha
7.  SWI3108            Willy Weibel

Men’s Master Right 100 kg ( 5 )
1.  Fra2904            Jo Kirchetter
2.  Geo2502            Jachvliani Ioseb
3.  USA1243            Keith Reed
4.  Bel1105            Willy Deneumostier
5.  USA1245            Robert Koschel
 
Men’s Master Right 110+ kg ( 9 )
1.  Can1026            Earl Wilson
2.  Hun2001            Szasz Gyorgy
3.  USA1246            Steve Phipps
4.  Rus2611            Guenagy Makhotin
5.  Rus2626            Vladamir Trofimov
6.  Lit2807            Arturas Lukausas
7.  USA1247            Timothy Davis
8.  Fra2905            Bill Ballard
9.  Fra2906            Alain Laniqu
 
Men’s Master Left 70 kg ( 7 )
1.  Can1032            Dave Hicks
2.  Can1053            Gary MacDonald
3.  Lit2805            Archipovas
4.  USA1212            Christopher Louive
5.  USA1274            Dan Stroud
6.  Eng1401            Steve Rogers
7.  Rus2614            Andrei Savostyanov
 
Men’s Master Left 80 kg ( 7 )
1.  Can1014            Dwight Sluymers
2.  USA1218            Mike O’Hara
3.  USA1240            Rick Schneider
4.  Fin1309            Teuvo Mikkola
5.  Can1033            Sylvio Bourque
6.  Rus2623            Sergei Averyanov
7.  Pol3202            Bugag Zbigniew
 
Men’s Master Left 90 kg ( 7 )
1.  USA1242            Alan Bown
2.  USA1223            Tony Villa
3.  Can1019            Edouard Bourque
4.  Can11036            Rick Blanchard
5.  Lit2806            Saulilis Rakauskas
6.  Swi3108            Willy Weibel
7.  Rus2615            Rim Gaziziv

Men’s Master Left 100 kg ( 4 )
1.  USA1244            Kenneth Friend
2.  USA1245            Robert Koschel
3.  Geo2502            Jachvliani Ioseb
4.  Bel1105            Willy Deneumostier
 
Men’s Master Left 110+ kg ( 7 )
1.  Can1026            Earl Wilson
2.  USA1246            Steve Phipps
3.  Rus2616            Vladamir Trofimov
4.  Rus2614            Guenagy Makhotin
5.  Can1054            Bob Penner
6.  USA1248            Rodger Felkel
7.  Fra2905            Bill Ballard
 
Men’s Right 55 kg ( 6 )
1.  USA1203            Michael Moore
2.  USA1201            Ed Atkins
3.  SWI3101            Andre Scherrer
4.  Fin1301            Ari Helin
5.  Can1001            Dale Desabrais
6.  Can1003            Glen MacDonald
 
Men’s Right 60 kg ( 8 )
1.  Fin1303            Topi Saaranlvoma
2.  Can1002            Paul Andrews
3.  Can1004            Sergey Lazuk
4.  USA1204            Simon Berriochoa
5.  Nor2201            Idar Johansen
6.  Fin1302            Janne Tammi
7.  Nor2202            David Eilerstsen
8.  USA1206            Tom Wilson
 
Men’s Right 65 kg ( 10 )
1.  Rus2602            Ramidin
2.  USA1207            Rick Solowoda
3.  Eng1401            Steve Rogers
4.  USA1208            Devin Bair
5.  Rus2603            Pavel Sazonov
6.  Can1007            Artie MacMaster
7.  Can1005            Dan Bellefeuille
8.  Nor2203            Vegard Aamot
9.  Fin1304            Jarkko Pahkala
10. Ger1601            Andreas Krefting
   
Men’s Right 70 kg ( 13 )
1.  Rus2604            Sergei Pisarkov
2.  Tur1801            Arman Alpaslan
3.  Fin1305            Timo Mikkola
4.  Ita1901            Suardi Davide
5.  Fra2901            Frederic Escriva
6.  Can1009            Paul Belluz
7.  USA1211            Jerome Moore
8.  USA1209            Bryan Thomas
9.  Ita1902            Carabelli Lorenzo
10. Ger1602            Andreas Garcia
11. Can1008            Vern Martel
12. Bel1101            Raphael Cousin
 
Men’s Right 75 kg ( 17 )
1.  Bul2401            Gashevski Cvetan
2.  Eng1403            Craig Saunders
3.  Can1012            Jason Dubray
4.  Arg2701            Sebastien Lopez
5.  Eng1402            Andy Barker
6.  Rus2601            Ruslan Mamedov
7.  USA1213            Kevin Hicklin
8.  USA1215            Harold Ryden
9.  Ita1904            Nicola Schivalcchi
10. Can1011            Karl Wiggins
11. Ita1903            Luca Casagrande
12. Fra2902            Ibrahim Hadji
13. Swi3102            Tobias Roegg
14. SWI3103            Andy Giechmann
15. Bel1102            JF Andre
16. SOA2204            Willie Botha
17. Nor2204            Thor Inge Haughland
 
Men’s Right 80 kg ( 12 )
1.  Rus2605            Artyom Klimenko
2.  Tur1802            Salih Mehmet
3.  Can1015            George Iszakouits
4.  Can1016            Chris Smith
5.  Bul2402            Ivanov Miroslav
6.  USA1219            Greg Wilson
7.  Fin1306            Teijo Korkiakangas
8.  Lit2801            Giedrius Lukauskas
9.  USA1217            Emlyn Williams
10. Nor2205            Sindre Roedland
11. Ger1603            Robert Kornek
12. RUs2606            Igor Kolobov
 
Men’s Right 85 kg ( 11 )
1.  Rus2608            Maksim Makismov
2.  Rus2607            Abdulla Eldarov
3.  Nor2207            Are Stroenen
4.  Eng1405            Neil Pick-Up
5.  Can1018            Troy Eaton
6.  USA1220            Josh Stark
7.  CAN1020            Pat Masterangelo
8.  USA1221            Steve Rau
9.  Arg2702            Antonio Tobia
10  Swe1501            Morgan Anderson
11. Nor2206            Dyvind Birueland
 
Men’s Right 90 kg ( 12 )
1.  Slo2101            Jan Germanus
2.  Rus2609            Edward Khradmtsov
3.  Fin1308            Janne Antila
4.  USA1224            Art Ebeling
5.  Fin1307            Sakari Svokko
6.  Rus2610            Andrei Kruglov
7.  USA1226            Terry Burgin
8.  Can1021            Garth Carlson
9.  Ger1604            Stefan Metka
10. Can1022            Chuck Garvey
11. SWI3104            Ueli Buhler
12. Lit2802            Dalius Martusevicius
 
Men’s Right 100 kg ( 15 )
1.  Geo2501            Mamuka Pajishvili
2.  USA1228            Michael Todd
3.  USA1230            Rob Sasso
4.  Tur1803            Cenan Simsek
5.  SOA2301            Armand Du Toit
6.  Can1023            Mark MacPhail
7.  Nor2209            Lars Roerbakken
8.  Can1024            Terry Palaschak
9.  Ita1905            Fabio Gotti
10. Eng1406            Nick Hall
11. SWI3105            Silvan Bieli
12. Fra2904            Jo Kirchetter
13. Rus2615            Rim Gazizov
14. Bel1103            Gilbert Snogck
15. Nor2210            Arid Hellevang
 
  Men’s Right 110 kg ( 12 )
1.  Bra3001            Marcio Barbosa
2.  USA1234            Matt Girdner
3.  Rus2612            Ibrahim Ibragimov
4.  USA1232            Don Underwood
5.  Can1026            Earl Wilson
6.  Lat1701            Baikovs Guntars
7.  Swi3107            Roy Bader
8.  Nor2211            Sigbsorn Sonderland
9.  Can1028            Paul Banville
10. Swi3106            Doan Simsek
11. Fra2905            Bill Ballard
12. Lit2804            Aleks Ruckih
 
Men’s Right 110+ kg ( 7 )
1.  Can1030            Greg Boyes
2.  Rus2613            Aleksie Urezov
3.  Pol3201            Igor Masurenko
4.  USA1236            Britton Matthews
5.  Can1029            Ryan Espey
6.  USA1238            Michael Drew
7.  Rus2616            Vladamir Trofimov
 
Men’s Left 55 kg ( 6 )
1.  USA1202            David Bauer
2.  Fin1301            Ari Helin
3.  Swi3101            Andre Scherrer
4.  Can1003            Glen MacDonald
5.  USA1203            Michael Moore
6.  Can1001            Dale Desabrais
 
Men’s Left 60 kg ( 7 )
1.  Can1002            Paul Andrews
2.  Fin1303            Topi Saaranlvoma
3.  USA1206            Tom Wilson
4.  USA1205            Benjie Dwyer
5.  Can1004            Sergey lazuk
6.  Fin1302            Janne Tammi
7.  Nor2201            Idar Johansen
 
Men’s Left 65 kg ( 10 )
1.  Rus2603            Pavel Sazonov
2.  Rus2602            Ramidin
3.  Can1006            Maksim Khodau
4.  USA1208            Devin Bair
5.  USA1207            Rick Solowoda
6.  Can1007            Artie MacMaster
7.  Eng1401            Steve Rogers
8.  Nor2203            Vegard Aamot
9.  Ger1601            Andreas Krefting
10. Fin1304            Jarkko Pahkala
 
Men’s Left 70 kg ( 10 )
1.  Tur1801            Aman Alpaslan
2.  Rus2604            Sergei Pisarkov
3.  Ita1901            Suardi Davide
4.  Can1009            Paul Belluz
5.  Fra2901            Frederic Escriva
6.  Ger1602            Andreas Garcia
7.  Can1010            Andrew Conley
8.  Fin1305            Timo Mikkola
9.  USA1212            Christopher Louive
10. USA1210            Troy Wiedemann
 
Men’s Left 75 kg ( 13 )
1.  Bul2401            Gashevski Cvetan
2.  Can1013            Tom Malette
3.  Can1012            Jason Dubray
4.  Fra2902            Ibrahim Hadji
5.  Eng1403            Craig Saunders
6.  Rus2601            Ruslan Mamedov
7.  Ita1904            Nicola Schivalocchi
8.  Eng1402            Andy Barker
9.  Swi3103            Andy Giechmann
10. USA1216            Jason Cunningham
11. Nor2204            Thor Inge Haugland
12. USA1214            Tim Sears
13. Swi3102            Tobias Roegg
 
Men’s Left 80 kg ( 11 )
1.  Rus2605            Artyom Klimenko
2.  Tur1802            Salih Mehmet
3.  USA1218            Mike O’Hara
4.  Can1014            Dwight Sluymers
5.  Bul2402            Ivanov Miroslav
6.  Fin1306            Teijo Korkiakangas
7.  USA1218            Mike O’Hara
8.  Can1017            Sean Weaver
9.  Nor2205            Sindre Roedland
10. Ger1603            Robert Kornek
11. Lit2801            Giedrius Lukauskas
 
Men’s Left 85 kg ( 9 )
1.  Rus2608            Maksim Makismov
2.  Can1020            Pat Masterangelo
3.  USA1220            Josh Stark
4.  Rus2607            Abdulla Eldarov
5.  Eng1405            Neil Pick-Up
6.  Can1019            Edouard Bourque
7.  Nor2207            Are Stroenen
8.  Swe1501            Morgan Anderson
9.  Nor2206            Dyvind Birueland
 
Men’s Left 90 kg ( 12 )
1.  Slo2101            Jan Germanus
2.  Rus2609            Edward Khradmtov
3.  Rus2610            Andrei Kruglov
4.  Can1022            Chuck Garvey
5.  Can1021            Garth Carlson
6.  USA1225            Sterling Miles
7.  Ger1604            Stefan Metka
8.  USA1227            Rich Simpson
9.  Fin1308            Janne Antila
10. Nor2208            Frode Roenning
11. Swi3104            Ueli Buhler
12. Fin1307            Sakari Svokko
 
Men’s Left 100 kg ( 10 )
1.  Geo2501            Mamuka Pajishvili
2.  USA1229            Todd Brown
3.  Nor2209            Lars Roerbakken
4.  Swi3105            Silvan Bieli
5.  USA1228            Michael Todd
6.  Can1023            Mark MacPhail
7.  Can1025            Mike Rockey
8.  Ita1905            Fabio Gotti
9.  Tur1803            Cenan Simsek
10. Nor2210            Arvid Hellevang
 
Men’s Left 110 kg ( 11 )
1.  Rus2612            Ibrahim Ibragimov
2.  Bra3001            Marcio Barbosa
3.  Can1026            Earl Wilson
4.  Lat1701            Baikovs Guntars
5.  Nor2211            Sigbsorn Sonderland
6.  USA1232            Don Underwood
7.  USA1233            John Ruggerio
8.  Can1028            Paul Banville
9.  Lit2804            Aleks Ruckih
10. Swi3107            Roy Bader
11. Swi3106            Doan Simsek
   
Men’s Left 110+ kg ( 7 )
1.  Can1029            Ryan Espey
2.  Rus2613            Aleksei Urezov
3.  Pol3201            Igor Masurenko
4.  Rus2616            Vladamir Trofinov
5.  Can1030            Greg Boyes
6.  USA1239            Rick Tippett
7.  USA1237            Matt Taylor
 
Ladies Masters Right 60 kg ( 4 )
1.  USA1258            Nina Potratz
2.  Can1040            Kim Crumpton
3.  Can1044            Wenda Orchard
4.  Pol3204            Longina Bugaj
 
Ladies Masters Right 80+ kg ( 3 )
1.  USA1262            Cynthia Yerby
2.  USA1264            Mary McConnaughey
3.  Can1051            Deb Fiddler
 
Ladies Masters Left 60 kg ( 4 )
1.  Can1040            Kim Crumpton
2.  USA1258            Nina Potratz
3.  Can1044            Wenda Orchard
4.  Pol3204            Longina Bugaj
 
Ladies Masters Left 80+ kg ( 2 )
1.  USA1262            Cynthia Yerby
2.  USA1263            Marjorie Bartz
 
Ladies Right 50 kg ( 6 )
1.  Rus2617            Marina Pavlova
2.  USA1250            Karen Cooley
3.  Can1039            Vickey Weaver
4.  USA1251            Lisa Hall
5.  Rus2618            Yuliya Volobuyeva
6.  Can1039            Vickey Weaver
 
Ladies Right 55 kg ( 7 )
1.  Bul2403            Veronika Bonkova
2.  Swe1503            Fia Reisek
3.  Swe1502            Malin Bergstrom
4.  USA1253            Susan Fischer
5.  Can1042            Ann Marie Harder
6.  USA1254            Darlene Ingledue
7.  Can1041            Meagan MacDonald
 
Ladies Right 60 kg ( 9 )
1.  Swe1504            Heidi Anderson
2.  Bel1106            Kathy Defeche
3.  USA1256            Kelli Holmes
4.  Ger1605            Petra Spatz
5.  Can1044            Wenda Orchard
6.  USA1257            Erica Shankle
7.  Can1043            Laura Webb
8.  Fin1311            Annika Hakkanen
9.  Fin1310            Eini Harja
 
Ladies Right 65 kg ( 7 )
1.  Eng1408            Susan Owen
2.  Eng1407            Elaine Pick-Up
3.  Rus2619            Olga Fedofova
4.  Fin1312            Sari Siren
5.  Can1046            MJ Pilon
6.  USA1258            Nina Potratz
7.  Can1045            Kristina Bourdage
 
Ladies Right 70 kg ( 6 )
1.  Can1047            Barb Zalepa
2.  Rus2620            Anagtagya Lvova
3.  Can1048            Chantal Leduc
4.  Nor2212            Johanne Stroenen
5.  Ger1606            Tanja Killmaier
6.  USA1259            Sherry Watson
 
Ladies Right 80 kg ( 6 )
1.  Lit2808            Dalia Medziausyte
2.  Can1049            Joyce King
3.  Fin1313            Tarja Tahtinen
4.  USA1261            Nancy Leland
5.  Can1050            Janice Reed
6.  Swe1505            Camilla Kattstrom
 
Ladies Right 80+ kg ( 7 )
1.  Rus2621            Vika Gabagkova
2.  USA1262            Cynthia Yerby
3.  Bel1107            Muriel Lamote
4.  Can1052            Janine Wiggins
5.  Can1051            Deb Fiddler
6.  USA1263            Marjorie Bartz
7.  Swe1506            Viktoria Alveland
    
Ladies Left 50 kg ( 6 )
1.  Rus2617            Marina Pavlova
2.  Rus2618            Yuliya Volobuyeva
3.  USA1250            Karen Cooley
4.  USA1252            Tonya Wood
5.  Can1040            Kim Crumpton
6.  Can1038            Sherri Sluymers
 
Ladies Left 55 kg ( 7 )
1.  Swe1503            Fia Reisek
2.  Bul2403            Veronika Bonkova
3.  Can1041            Meagan MacDonald
4.  Swe1502            Malin Bergstrom
5.  USA1254            Darlene Ingledue
6.  Can1042            Ann Marie Harder
7.  USA1253            Susan Fischer
 
Ladies Left 60 kg ( 8 )
1.  Ger1605            Petra Spatz
2.  Bel1106            Kathy Defeche
3.  Can1043            Laura Webb
4.  USA1256            Kelli Holmes
5.  USA1258            Nina Potratz
6.  Can1044            Wenda Orchard
7.  Fin1311            Annika Hakkanen
8.  Fin1310            Eini Harja
 
Ladies Left 65 kg ( 5 )
1.  Rus2619            Olga Fedofova
2.  Fin1312            Sari Siren
3.  Can1046            MJ Pilon
4.  Can1045            Kristina Bourdage
5.  USA1257            Erica Shankle
 
Ladies Left 70 kg ( 6 )
1.  Rus2620            Anagtagya Lvova
2.  Can1048            Chantal Leduc
3.  Nor2212            Johanne Stroenen
4.  Ger1606            Tanja Killmaier
5.  USA1259            Sherry Watson
 
Ladies Left 80 kg ( 5 )
1.  Lit2808            Dalia Medziausyte
2.  Can1049            Joyce King
3.  USA1261            Nancy Leland
4.  Fin 1313            Tarja Tahtinen
5.  Can1050            Janice Reed
 
Ladies Left 80+ kg ( 6 )
1.  Rus2621            Vika Gabagkova
2.  Swe1506            Viktoria Alveland
3.  USA1262            Cynthia Yerby
4.  USA1263            Marjorie Bartz
5.  Bel1107            Muriel Lamote
6.  Can1052            Janine Wiggins
 
Level 1 Disabled Ladies Right 60 kg ( 1 )
1.  Can1043            Laura Webb
 
Level 1 Disabled Ladies Left 60 kg ( 1 )
1.  Can1043            Laura Webb
 
Level 1 Disabled Mens Right 60 kg ( 1 )
1.  USA1202            David Bauer
 
Level 1 Disabled Mens Left 60 kg ( 1 )
1.  USA1202            David Bauer
 
Level 1 Disabled Mens Right 75 kg ( 4 )
1.  USA1271            Jack Sanders
2.  Can1008            Vern Martel
3.  Rus2601            Ruslan Mamedov
4.  USA1268            Bob Wilson
 
Level 1 Disabled Mens Left 75 kg ( 3 )
1.  Rus2601            Ruslan Mamedov
2.  USA1271            Jack Sanders
3.  USA1268            Bob Wilson
 
Level 1 Disabled Mens Right 90 kg ( 1 )
1. Rus2624            Andrei Nikulin
 
Level 1 Disabled Mens Left 90 kg ( 1 )
1. Rus2624            Andrei Nikulin
 
Level 1 Disabled Mens Right 90+ kg ( 2 )
1. Rus2622             Igor Duborsky
2.  Rus2611            Guenagy Makhotin
 
Level 1 Disabled Mens Left 90+ kg ( 2 )
1..  Rus2611            Guenagy Makhotin
2.. Rus2622             Igor Duborsky
 
Level 2 Disabled Ladies Right 60+ ( 1 )
1.  USA1280            Brandi Hanvold
 
Level 2 Disabled Mens Right 60 ( 2 )
1.  USA1269            William Sanders
2.  USA1270            Larry Feezor
 
Level 2 Disabled Mens Left 60 ( 2 )
1.  USA1269            William Sanders
2.  USA1270            Larry Feezor
 
Level 2 Disabled Mens Right 75 ( 2 )
1.  USA1272            Paul Taylor
2.  USA1277            Roger Clowers
 
Level 2 Disabled Mens Left 75 ( 2 )
1.  USA1272            Paul Taylor
2.  USA1277            Roger Clowers
 
Level 2 Disabled Mens Right 90 ( 4 )
1.  USA1278            Joe Sapienza
2.  USA1276            Jamie Maldonado
3.  USA1275            Anthony Wingerter
4.  USA1281            David Conklin
 
Level 2 Disabled Mens Left 90 ( 4 )
1.  USA1276            Jamie Maldonado
2.  USA1275            Anthony Wingerter
3.  USA1278            Joe Sapienza
4.  USA1281            David Conklin

Multimedia

Keywords

armwrestling

armsport

worlds

waf

world armwrestling federation

canada

bulgaria

usa

Assen Hadjitodorov

Willy Denemonstier

Michael Todd

Devon Larratt

Igor Mazurenko

John Brzenk

Sarah Backman

Training of Armwrestling

Neil Pickup

Robert Drenk

Jerry Cadorette

Allen Fisher

John Milne

Bill Colins

Geoff Hale

Denis Cyplenkov

Engin Terzi

Gary Roberts

Marvin Cohen

Terence Opperman

Travis Bagent

Christian Binnie

Radu Valahu

Taras Ivakin

Arsen Liliev

Carolina Pettersson

Gabi Vasconcelos

Khadzimurat Zoloev

Krasimir Kostadinov

Lori Cole

Alain Lanique

Alexey Voevoda

Egle Vaitkute

Eric Roussin

Frank Lamparelli

Richard Lupkes

Sylvester Stallone

Victoria Illushina

Andrey Pushkar